Alpemix yazılımı uzaktan destek, uzaktan sunum, uzaktan eğitim amaçları ile kullanılabilen uzaktan masaüstü paylaşımına dayalı güçlü bir iletişim yazılımıdır.

Uzaktan masaüstü paylaşımı yaparken sesli iletişim, dosya transferi, yazılı iletişim seçeneklerini de sunmaktadır. Bu şekilde kurulan uzak pc bağlantısı ile sanki o bilgisayarın başında oturuyormuş gibi çalışabilirsiniz. Uzak masaüstü bağlantısı kurduğunuz kişi de yaptığınız işlemleri ekranında izleyebilmektedir. Aynı zamanda uzak masaüstü üzerinde birden fazla kişinin de çalışmasına olanak tanımaktadır. Uzaktan bağlantı kurabilmek için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. İki tarafın da Alpemix yazılımını çalıştırıp, masaüstü bağlantısı yapılacak kişinin ekranındaki ID ve parolayı size iletmesi yeterlidir.

Alpemix yazılımı aynı çalışma prensiplerine sahip olmasına rağmen bir çok amaç için kullanılabilir. Yazılım firmaları, teknik destek firmaları genellikle Alpemix'i uzaktan yardım programı olarak kullanmaktadırlar. Alpemix sayesinde farklı ülke, farklı şehirlerdeki müşterilerine çok rahat bir şekilde uzaktan destek verebilmektedirler. Yazılım firmaları Alpemix'i uzaktan yardım dışında, ürünlerinin eğitimini uzaktan verebilmek için veya müşterilerine ürünlerinin demolarını uzaktan yapabilmek için de kullanmaktadır. Aynı şekilde sıradan İnternet kullanıcıları da Alpemix'i yakınlarına uzaktan yardımcı olabilmek için kullanabilmektedir.

Alpemix uzaktan destek dışında eğitim amacı ile de kullanılabilir. Bir bilgisayar yazılımı konusunda uzman bir kişi o yazılımın eğitimini birden fazla kişiye aynı anda verebilir. Yine Alpemix ile farklı konumlardaki şirket çalışanları örneğin bir proje çizimi üzerinde rahatlıkla tartışabilir ortak çalışma yapabilir.

Alpemix'in, Windows'un remote desktop veya diğer firmaların remote control programlarından en büyük farkı hiç bir ayar gerektirmemesidir. IP, port yönlendirme, bilgisayardaki kullanıcı adını parolasını verme gibi sıkıntılı süreçlerle uğraşmanıza gerek yoktur. Alpemix yüksek hızı ve diğer yazılımlarda olmayan bir çok özelliği ile fark yaratmaktadır.

Alpemix yazılımının Türkçe dışında İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dil desteği bulunmaktadır. Ve ekstra özellikler dışında süre kısıtlaması olmadan istenildiği kadar ücretsiz olarak kullanılabilir.